• Regulamin zdalnego nauczania (kształcenia na odległość) obowiązującyw Szkole Podstawowej w Białousach w roku szkolnym 2020/21

       

      I.Postanowienia ogólne

      1.Kształcenie z wykorzystaniem metod i technikna odległośćoznacza wykorzystanie wprocesie edukacji dostępnych środków komunikacji, które nie wymagają osobistego kontaktu ucznia z nauczycielem, a także możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych wskazanych przez nauczyciela.

       

      2.Zdalne nauczanie wprowadza się w szkole decyzja Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz organu prowadzącego w sytuacji, w której dotychczas prowadzone zajęcia zostają zawieszone.

      Od 26.10.2020 r decyzją Ministra Edukacji i Nauki  wprowadza się nauczanie zdalne w klasach IV-VIII  (Rozporządzenie z dnia 23 października 2020 r zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty a związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19).

      3.O wprowadzeniu zdalnego nauczania Dyrektor szkoły informuje nauczycieli, rodziców, opiekunów oraz uczniów za pośrednictwem dziennika internetowego Librus Synergia, strony internetowej szkołypowołując się na odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie,a rodziców, z którymi kontaktodbywa się tylko telefonicznie, wychowawcyprzesyłają informację SMS-es

       

      4.Wychowawcy klas zbierają w pierwszym tygodniu nauki informację o sprzęcie komputerowym i dostępie doInternetu w domu uczniaoraz sprzęcie komputerowym przypadającym na jedno dzieckow rodziniei przekazują informację dyrektorowi.

       

      5.Wychowawca obowiązany jest sprawdzić, czy wszyscy rodzice oraz uczniowie oddziału majądostępdo dziennika elektronicznego. W przypadku, kiedy takiego dostępu nie ma,wychowawcama obowiązek poinformować rodzica o konieczności zalogowania się doe-dziennika.

       

      6.Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość powinny być realizowane w szczególności:

      1) z wykorzystaniem:

      a)Dziennik elektroniczny

      b)Platformy Microsoft Teams-po przeszkoleniu uczniów przez nauczyciela informatyki.

      c)Materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl

      d)Materiałów dostępnych na stronach internetowychCentralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,

      e)Innych niż wymienione w lit. a–dmateriałów wskazanych przez nauczyciela( w przypadku konieczności);

      2) przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia;

      3) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem;

      II.Postanowienia szczegółowe

      1.Materiał do zdalnego nauczania przygotowywany jest w oparciu o tygodniowy rozkład nauczania oraz tygodniowego rozkładu zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

       

      2.Nauczyciele wpisują tematy lekcji do e-dziennika zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć.Nauczyciel wybiera z programu tylko te treści,które znajdują się w podstawie programowej.

       

      3.Nauczyciele odnotowują obecności uczniów na zajęciach na podstawie obecności na zajęciach on-line lub na podstawie wykonanego zadania do pracy samodzielnej.

       

      4.Nauczyciele przygotowują materiał i wytyczne dla poszczególnych klas zgodnie z tygodniowym rozkładem, ale pamiętają o maksymalnymskracaniuczasu,który uczeń musi poświęcić w danym dniu na realizację materiału z danego przedmiotu; tygodniowy zakres materiału dla danej klasy powinien uwzględniać równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie zajęć i możliwości psychofizyczne ucznia.

       

      5.Dobór przez nauczycieli narzędzi powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępność w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.

      a)Wklasach IV-VIIIw formie on-linebędą się odbywały lekcje- nie krócej niż  30 minut: i nie dłużej niż 60min.

       

      6.Nauczyciele uczący w klasie VIII, opracowując tygodniowy zakres materiału, powinni pamiętać, że jednym z najważniejszych priorytetów dla uczniówjest egzamin ósmoklasisty.

       

      7.Materiał i wytyczne dla poszczególnych klas, przygotowane w oparciu o tygodniowy rozkład zajęć, będą zamieszczane w dzienniku elektronicznym w zakładce zadania domowe.

       

      8.Każdego dnia uczeń ma obowiązek wykonać zadania według zaleceń nauczycieli. Podczas pracy zdalnej uczeń lub rodzic ma możliwość konsultacji z nauczycielem przedmiotu (czas i sposób konsultacji określa nauczyciel).

       

      9.Nauczaniezdalnejestobowiązkoweazatemtylkousprawiedliwione,przezrodzicaunauczyciela,bądźwychowawcyokoliczności,zwalniająuczniazuczestnictwawlekcjiwwyznaczonychprzeznauczycielaformachimetodachpracy(dokładnietak,jak

      Tosięodbywapodczaspracywszkole).Obecnośćuczniajestustalananapodstawie,obecnościnalekcjion-line,odesłanejpracydomowej.Pracaiodpowiedziustnepodczaslekcjion-linesąpodstawądoklasyfikowaniaiwystawieniaocen.

       

      10.Zdalne monitorowanie i ocenianie postępów uczniów odbywać się będzie poprzez: a)Wykonywanie zadań krótko i długoterminowych;

      b)Wykonywanie zadań obowiązkowych i dodatkowych, tzw.(dla chętnych);

      c)Wykonanie zadań typu: karty pracy, wypracowania, projekty itp. Przesłanych przez uczniów na nośnik wskazany przez nauczyciela w określonym terminie;

      d)Wykonania zadań na platformach edukacyjnych;

      e)Odpowiedzi ustne z wykorzystaniem platformy do komunikacji on-line;

      f)Rozwiązywanie testów powtórkowych i ćwiczeniowych, testów sprawdzających wiedzę (w formie ustalonej przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów),

      g)Iinnych.

       

      11.Wprzypadkukiedychorobauczniauniemożliwiamunaukęzdalną,rodziceinformująotymfakciewychowawcęklasy,atennauczycieli.Poskończonejchorobieuczeńuczestniczywzajęciachiwmiaręmożliwościuzupełniazaległymateriał.

       

      12.Materiał i wytyczne w oparciu o tygodniowy rozkład zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dla uczniów,którym udzielana jest pomoc, każdy nauczyciel przesyła za pośrednictwem e-dziennika bezpośrednio do ucznia lub rodzica.

       

      13.Rodzice są proszeni o regularne przeglądanie informacji zamieszczonych przez nauczycieli w e-dzienniku lub innej formy komunikacji ustalonej przez nauczyciela lub wychowawcę klasy.

       

      14.Nauczyciele informują uczniów i ich rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach przez e-dziennik.

       

      15.Przybraku(przeztydzień)kontaktuzuczniemijegorodzicamiwychowawcaklasyinformujedyrektoraszkoły.

       

      16.Nauczyciele poszczególnych przedmiotów mają obowiązek ustalić sposób weryfikowania wiedzy i umiejętności uczniów. O ustalonym przez siebie sposobie weryfikowania wiedzy i postępów uczniów nauczyciele mają obowiązek poinformować za pośrednictwem e-dziennika dyrektora, uczniów i rodziców.

       

      17.Nauczyciel, który planuje formę sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia (np. kartkówkę, sprawdzian, wypracowanie, dyktando) ma obowiązek odnotować ten fakt (z zachowaniem terminów statutowych)w dzienniku elektronicznym.

       

      18.Przy ocenianiu uczniów należyStosowaćWewnątrzszkolneZasady Oceniania ujętew Statucie Szkoły Podstawowej w Białousach dostosowaniem treści do zdalnego nauczania.

       

      19.Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w pracy z komputeremi w Internecie.

       

      III.Zasady oceniania bieżącego w klasach I-IIIw okresiezdalnego nauczania.

       

      Kryteria oceniania osiągnięć edukacyjnych podczas nauczania zdalnego pozostają w niezmienionej formie, czyli pisemnej lub graficznej zapisanej w PZO.

      1. Uczeń wspólnie z rodzicami regularnie sprawdza wiadomości od nauczyciela.

       

      2. Uczeń zapoznaje się ze wszystkimi materiałami przesłanymi przez nauczyciela.

       

      3. Uczeń wykonujesamodzielnie prace przesłane przez nauczyciela.

       

      4. Nauczyciel wyznacza, które zadania należy sfotografować, nagrać, wykonać online na komputerze, telefonie lub innym urządzeniu mobilnym i przesłać nauczycielowi do oceny.

       

      5. Oceny z poszczególnych edukacji są wpisywane do dziennika elektronicznego pod kodem PZ –praca zdalna.

       

      6. Brak przesłanej pracy w wyznaczonym terminie skutkuje wpisaniem do dziennika skrótu BP–brak pracy oraz obniżeniem oceny, a poupływie następnego tygodniawystawieniem oceny E.

       

      7. Wykonane prace odsyłane są nauczycielowi w wyznaczonym terminie na podany adres mailowylub telefon lub w inny sposób uzgodniony z nauczycielem od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do godziny 16.00.

       

      8. Kontakty uczniów i rodziców z nauczycielami odbywają się od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do godziny 16.00 lub w innym czasie ustalonym z nauczycielem.

       

      9. Problemy wynikające z zadawanych prac,ich przesłaniemoraz terminembędą rozwiązywanie z nauczycielemindywidualnie.

       

      10. Rodzice i uczniowie będą informowani o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach poprzez wiadomości zamieszczone na platformie Librus Synergia, informacje wysłane na maila wyznaczonego do kontaktu.

       

      11. Uczeń jest zobowiązany do gromadzenia swojej pracy w formie np. plików, notatek w zeszycie, ćwiczeniach, kart pracy, prac plastycznych i technicznychdo czasu powrotu do szkoły. Nauczyciel może sprawdzić te materiały po ewentualnym powrocie do nauczania w szkole.

      12. Nauczyciel również odpowiednio archiwizuje i zabezpiecza prace uczniów, które otrzymujedrogą elektroniczną domomentu wystawienia oceny semestralnej i końcoworocznej.

      IV.Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania podczas zdalnego nauczaniadla klas IV-VIII

      w Szkole Podstawowej w Białousach

      1.Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania w nauczaniu zdalnym mają charakter przejściowy.

      2.Wprowadza się je w celu umożliwienia realizacji podstawy programowej oraz monitorowania postępów edukacyjnych uczniów w okresie, w którym tradycyjna forma realizacji zajęć jest niemożliwa do realizowania.

      3.Ocenie podlega wiedza i umiejętności, którymi wykazują się uczniowie w ramach zdalnego nauczania.

      4.Szczegółowe kryteria oceniania uczniów z poszczególnych przedmiotów podczas nauki zdalnej ujęte są w Przedmiotowych Zasadach Oceniania.

      5.Nauczyciel zadając uczniom prace domowe każdorazowo podaje adres, na który należy je przesłać oraz informuje o terminie ich wykonania.

      6.Prace, które podlegają ocenie uczeń ma obowiązek wykonać i przesłać nauczycielowi we wskazany przez niego sposób oraz w wyznaczonym przez nauczyciela terminie. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest przedłużenie terminu.

      7.Nieprzesłanie przez ucznia pracy w wyznaczonym terminie skutkuje wpisaniem do dziennika elektronicznego symbolu „bz” –tzn. „brak zadania”a po upływie następnej jednostki lekcyjnejwystawieniemoceny niedostatecznej zgodnie z Przedmiotowymi Zasadami Oceniania.

      8.Nauczyciele poszczególnych przedmiotów monitorują wykonywanie zadań domowych przez uczniów.

      9.Oceny uzyskane podczas nauczania zdalnego są wstawiane do dziennika elektronicznego. Każda ocena jest opisana w komentarzu.

      10.Korzystanie przez ucznia z prac innych osób –plagiat, skutkuje oceną niedostateczną bez możliwości poprawy.

      V.Postanowienia Końcowe

      1.W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje sięwewnętrzne procedury.

      2.Regulamin wchodzi w życie z dniem. 26 października 2020 r.

       Organizacja zajęć w Szkole Podstawowej w Białousach w klasach I-VIII 

      od 26 października 2020 roku

       

      1. Zajęcia w klasach IV - VIII od 26 października (poniedziałek) do 6 listopada (piątek) odbywają się zdalnie, zgodnie z tygodniowym planem zajęć przyjętym we wrześniu dla zajęć stacjonarnych.

       2. Zajęcia odbywają się w trybie online na platformie internetowej Microsoft Teams  według następujących zasad:

      • przed zajęciami uczeń przygotowuje podręczniki, ćwiczenia, pomoce do danych zajęć;
      • nauczyciel przedmiotu organizuje spotkanie, do którego dołączają uczniowie z danej klasy,
      • po skończonej lekcji wszyscy opuszczają spotkanie,
      • w trakcie zajęć uczniowie wyłączają mikrofony, włączają je na polecenie prowadzącego zajęcia, obowiązuje zakaz wykonywania czynności nie związanych z przebiegiem zajęć.
      • uczeń jest zobowiązany do uczestnictwa w zajęciach.

          3. Oprócz zajęć online uczeń jest zobowiązany do nauki własnej podczas której wykonuje polecenia i zadania nakreślone przez nauczyciela.

          4. Dla uczniów, którzy ze względu na warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, szkoła zorganizuje nauczanie zdalne w szkole (z wykorzystaniem szkolnych komputerów) - zalecenie MEN z 23 października 2020r.

       

      Zajęcia w klasach I-III odbywają się stacjonarnie wg obowiązującego od września planu zajęć.

      •   Udział w zajęciach odbywa się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa z przypomnieniem najważniejszych zasad:
      •  do szkoły uczęszczają uczniowie zdrowi;
      • dzieci, które mają kontakt z osobami ze stwierdzonym zakażeniem podlegają kwarantannie;
      • zakażenie koronawirusem u dziecka podlega natychmiastowemu zgłoszeniu rodziców do dyrektora szkoły;
      •  uczniowie przychodzą do szkoły w maseczkach zakrywających usta i nos, maseczki obowiązują również podczas przerw śródlekcyjnych, dezynfekują dłonie przed wejściem do szkoły;
      •  w czasie zajęć, przerw starają się zachować odstępy, minimum 1,5 m;
      • do szkoły nie przynoszą zbędnych przedmiotów oraz używają własnych przyborów szkolnych.

      •  

      Dobre praktyki pomagające zachować bezpieczeństwo danych

       podczas lekcji online

       

      20 zasad bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online, aby chronić swoje dane

       

      • Na bieżąco aktualizuj systemy operacyjne.
      • Systematycznie aktualizuj programy antywirusowe, antymalware i antyspyware.
      • Regularnie skanuj stacje robocze programami antywirusowymi, antymalware i antyspyware.
      • Pobieraj oprogramowanie wyłącznie ze stron producentów.
      • Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł dostarczanych poprzez korespondencję elektroniczną.
      • Nie zapamiętuj haseł w aplikacjach webowych.
      • Nie zapisuj haseł na kartkach.
      • Nie używaj tych samych haseł w różnych systemach informatycznych.
      • Zabezpieczaj serwery plików czy inne zasoby sieciowe.
      • Zabezpieczaj sieci bezprzewodowe – Access Point.
      • Dostosuj złożoność haseł odpowiednio do zagrożeń.
      • Unikaj wchodzenia na nieznane czy przypadkowe strony internetowe.
      • Nie loguj się do systemów informatycznych w przypadkowych miejscach z niezaufanych urządzeń lub publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
      • Wykonuj regularne kopie zapasowe.
      • Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania do szyfrowania e-maili lub nośników danych.
      • Szyfruj dane przesyłane pocztą elektroniczną.
      • Szyfruj dyski twarde w komputerach przenośnych.
      • Przy pracy zdalnej korzystaj z szyfrowanego połączenia VPN.
      • Odchodząc od komputera, blokuj stację komputerową.
      • Nie umieszczaj w komputerze przypadkowo znalezionych nośników USB. Może znajdować się na nich złośliwe oprogramowanie.

       

      DOBRE PRAKTYKI POMAGAJĄCE ZACHOWAĆ BEZPIECZEŃSTWO DANYCH PODCZAS LEKCJI ONLINE

      https://www.gov.pl/web/edukacja/zdalne-nauczanie-uodo

    • brak danych