78 lat temu, w kwietniu 1943 roku, w warszawskim getcie zostało już nie więcej niż 40 000 osób. 19 kwietnia 1943 roku zamknięci w getcie Żydzi chwycili za broń.
Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Było również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
W 78., naznaczoną pandemią rocznicę, większość wydarzeń, związanych z pamięcią o bohaterach powstania w warszawskim getcie, ma charakter wirtualny. Po raz dziewiąty, w kolejną, rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, organizowana jest akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”. Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących nadzieję, pamięć oraz szacunek bohaterom powstania w getcie warszawskim. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Akcja odbywa się również w szkołach. W tym roku, głównie w internecie. W sieci będzie można między innymi wziąć udział w wirtualnym spacerze poświęcony bojowniczkom walczącym w getcie, oraz zapoznać się z licznymi materiałami poświęconymi tym wydarzeniom.
Naszą pamięć o poległych bohaterach, walczących o dostojną śmierć to nie tylko żółte żonkile rosnące przed naszą szkołą, ale również zajęcia historii, na których omawiane były wydarzenia tamtych dni, oraz żonkile wykonane przez młodsze klasy.