• ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

          • 24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Było to wydarzenie inne niż dotychczasowe, gdyż świadectwa ukończenia szkoły i świadectwa promocyjne  do starszych klas odbierało także prawie czterdziestu  naszych kolegów z Ukrainy. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą św. w kościele w Łubiance, następnie odbyło się spotkanie na sali gimnastycznej.  Tu jako pierwsi wstąpili absolwenci -  uczniowie klasy ósmej. W montażu słowno-muzycznym i prezentacji  przypomnieli swoje lata nauki w szkole, a także podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły. Najstarszą klasę pożegnał klasa siódma, wręczając każdemu absolwentowi medal z odpowiednim tytułem.  

            Kolejny punktem spotkania było odczytanie listów Ministra Edukacji Narodowej,  a następnie  rozdanie świadectw i nagród absolwentom, uczniom wszystkich klas wyróżniającym się w nauce, a także nagród i wyróżnień za osiągnięte sukcesy w konkursach.  Listy gratulacyjne odebrali także rodzice wyróżnionych uczniów.

            Po zakończonej uroczystości na sali gimnastycznej wszyscy uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.  

            Potem już wszyscy mogli udać się na zasłużony dwumiesięczny wypoczynek, po tym trudnym dla wszystkich roku.  Wykorzystajmy najbliższe dwa miesiące na aktywny wypoczynek. Udanych, bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia 1 września!       

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i nagrań wykonanych aparatem otrzymanym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

             Więcej zdjęć na padlecie

          • III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Wierszyki ćwiczące języki”

          • 10 czerwca 2022 roku odbył się III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Wierszyki ćwiczące języki” w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Skierowany był do uczniów klas I – III szkół podstawowych z gmin: Sokółka, Krynki, Szudziałowo, Kuźnica, Korycin i Janów, którzy są objęci terapią logopedyczną. Celem konkursu jest rozwijanie zdolności i doskonalenie umiejętności recytatorskich dzieci z wadami wymowy, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa a także budzenie ducha zdrowej rywalizacji. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: z klasy I Mateusz Lewicki , który otrzymał wyróżnienie i Izabela Szadurska z klasy II.

            Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

          • KONKURSY W NASZEJ SZKOLE

          • Ostatni miesiąc nauki obfituje w szkolne konkursy

            9 czerwca 2022  odbył się Szkolny Konkurs Logopedyczny  "WIerszyki Łamiące Języki"

            - Bartosz Gil, kl. IV - I miejsce

            - Mateusz Lewicki, kl. I - I miejsce

            - Wojciech Sakowicz, kl. II - II miejsce

            - Jakub Jelski, kl. IV - III miejsce

            - Julita Szymańska, kl. II - wyróżnienie

            - Izabela Szadurska, kl. II - wyróżnienie

            - Nikola Zalesko, kl. III - wyróżnienie

            14 czerwca 2022 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Marii Konopnickiej uczniów klas I - III.

            - Milena Suchocka kl. III - I miejsce

            - Antonina Szkiłądź, kl. III  - II miejsce

            - Wojciech Sakowicz, kl. II - III miejsce

            - Mateusz Lewicki, kl. I - III miejsce

            - Mykhailo Demchuk, kl. III - wyróżnienie

            Gratulujemy!

             

            Laureaci konkursów otrzymają nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

        • EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
          • EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

          • 7 czerwca 2022 r. dziewięcioro  uczniów klasy IV i pięcioro klasy V zdało egzamin na kratę rowerową. Wcześniej  musieli wykazać się znajomością zasad ruchu drogowego. Egzamin praktyczny był przeprowadzony na szkolnym placu manewrowym, w obecności nauczyciela zajęć technicznych i funkcjonariusz policji. Młodym użytkownikom dróg  gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy!

        • DZIEŃ DZIECKA
          • DZIEŃ DZIECKA

          • Niesprzyjająca pogoda nie zniechęciła uczniów naszej szkoły do obchodów Dnia Dziecka, a cała impreza przeniosła się na salę gimnastyczną. Wspólna zabawa rozpoczęła się od życzeń Pani Dyrektor skierowanych do wszystkich uczniów. Pierwszą atrakcją był konkurs „Mam talent”, podczas którego liczyła się pomysłowość i poczucie humoru. Konkurs wywołał duże emocje. Ujawniły się talenty wokalne i taneczne. Występowali soliści, a także zespoły i całe klasy. Dużym aplauzem nagrodzony został występ uczniów z Ukrainy.  Wszyscy występujący niezależnie od zajętych miejsc otrzymali dyplomy i nagrody. Miłą niespodzianą okazały się lody i słodycze.  Wspólną zabawę zakończyła dyskoteka. Chociaż pogoda na dworze nie dopisała, to uczniowska radość i pogoda ducha wypełniły szkolne korytarze. Oby uśmiechy takie jak tego dnia zawsze gościły na twarzach naszych uczniów.

        • DZIEŃ RODZINY
          • DZIEŃ RODZINY

          • W tym roku Dzień Rodziny obchodziliśmy 27 maja. W tym dniu w naszej szkole  odbyło się spotkanie dzieci i rodziców polskich i ukraińskich. Spotkanie zostało zrealizowane przez Oddział Rejonowy PCK w Sokółce i odbyło się w ramach projektu Integracja i Rekreacja z PCK.  Obchody tego święta rozpoczęły się występami artystycznymi dzieci polskich i ukraińskich, przed zebranymi na sali gośćmi. Był to także czas na podziękowania przedstawicielkom PCK i Staroście Sokólskiemu za sfinansowanie przejazdu na wycieczki uczniom.  Po części oficjalnej wszyscy udali się na poczęstunek przez PZAZ pod kierownictwem pani Katarzyny Sulik. Słodką niespodzianką okazały się też tradycyjne lody. Młodsi i starsi mogli także skorzystać z przygotowanych atrakcji: animacji sportowych, zajęć tanecznych, a także oddać się w ręce uczennic z klas fryzjerskich. Chociaż pogoda tego dnia nie dopisała, to całą szkołę wypełniała wrzawa i radość. To był naprawdę udany dzień. Dziękujemy wszystkim sponsorom za zorganizowanie Dnia Rodziny  w naszej szkole

        • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          • W dniach 24-26 maja bieżącego roku uczniowie klasy ósmej pisali długo wyczekiwane egzaminy.  Do pisania arkuszy z poszczególnych przedmiotów przystąpiło w tym roku 15 uczniów. Wśród nich do egzaminu przystąpiło sześcioro uczniów z  Ukrainy. Tradycyjnie  jako pierwszy odbył się egzamin z języka polskiego, drugi dzień był testem wiedzy matematycznej, a trzeciego dnia ósmoklasiści zmagali się z testem z języka angielskiego.  Po egzaminie wszyscy są zadowoleni i liczą na dobre wyniki.  Te oficjalne będą już 1 lipca.

        • Zwiedzamy Augustów i jego okolice
          • Zwiedzamy Augustów i jego okolice

          • Dzięki wsparciu finansowemu Pana Starosty i Starostwa Powiatowego w Sokółce uczniowie klas 0-III naszej szkoły jeździli dnia 16.05. 2022r. na jednodniową wycieczkę do Augustowa, która była doskonałą okazją do lepszego poznania się, integracji i nawiązania nowych przyjaźni pomiędzy uczniami z Polski i Ukrainy . Program wycieczki obejmował spacer po mieście, rejs statkiem z Augustowa do Studzienicznej Szlakiem Papieskim, krótkie zwiedzanie Studzienicznej oraz animacje i zabawy w Wiosce Darów Lasu w Kopcu. Wizytę w Kopcu uczniowie rozpoczęli od zjedzenia pysznego domowego obiadu, po którym pełni energii ruszyli do Wioski Darów Lasu. Mogły tam poznać nie tylko budowę mrowiska na podstawie plansz ale również wejść do mrowiska, wysłuchać ciekawych informacji o mrówkach oraz odpowiedzieć na zagadki dotyczących tych pracowitych owadów. Inne atrakcje, które czekały na naszych uczniów w tej tajemniczej wiosce to wspinaczka po pajęczej sieci, „fotobudka”, gdzie uczniowie mogli wcielić się w baśniowe postacie i wykonać sobie zdjęcie. Panna Borówczanka mieszkanka Wioski Darów Lasu pomagała odszukać rodzinę łosi i policzyć jagodowych królewiczów.

            Czas spędzony na wspólnej zabawie z uczniami z Ukrainy minął bardzo szybko i wesoło.

          • Trzecioteścik

          • 15.05.2022r. uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły pisali Ogólnopolski Test Kompetencji „Trzecioteścik”. Test składał się z czterech części oddzielonych krótkimi przerwami. Po wysłuchaniu informacji o zasadach dotyczących pisania testu uczniowie przystąpili do wykonania zadań z zakresu edukacji polonistycznej. Były one podzielone na zadania dotyczące słuchania ze zrozumieniem oraz zadania dotyczące czytania ze zrozumieniem. Kolejne zadania sprawdzały stopień opanowania wiedzy z zakresu edukacji matematycznej i przyrodniczej. Wypieki na twarzach i gestykulacja podczas rozmów dotyczących odpowiedzi na poszczególne zadania, świadczą o tym, że ten pierwszy sprawdzian wiedzy wzbudził wiele emocji wśród piszących uczniów.

            Uczniom klasy III życzymy aby wynik testu był pomyślny i powodzenia w dalszej edukacji na drugim szczeblu kształcenia.

          • Zajęcia integracyjno - adaptacyjne

          • Z inicjatywy Powiatu Sokólskiego reprezentowanego przez Starostę Piotra Rećko, Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III uczestniczyły w zajęciach integracyjno - adaptacyjnych z elementami integracji sensorycznej oraz w warsztatach logopedycznych prowadzonych przez pracownice Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sokółce.  Dzieci uczyły się jak prawidłowo oddychać, prawidłowo realizować samogłoski i rozpoznawać dźwięki.  wzbogacały zasób słownictwa czynnego i biernego. Brały także udział w zabawach relaksacyjnych, stymulacji dotykowej, ćwiczeniach sekwencyjności i rytmiczności, doskonalenie reakcji równoważnych. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych ćwiczeniach.

        •  „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
          • „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

          • 12 maja uczniowie klas I – III i VII – VIII uczestniczyli w spotkaniu z poetką Panią Krystyną Gudel, które zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Janowie z okazji Ogólnopolskiego XIX Tygodnia Bibliotek. W tym roku obchodzony on  był pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.  Dzieci z klas I – III wysłuchali opowieści o zbieraniu ołówków, odgadywali nazwy prezentowanych fotografii ptaków, odpowiadali na zagadki literackie.  Poetka przygotowała niespodziankę w postaci wierszy, ułożonych dla poszczególnych klas z wykorzystaniem imion uczniów.  Uczniowie klas VII i VIII poznała metodę pisania wierszy metodą haiku i spróbowała własnych sił w napisaniu wierszy.  Wszyscy mogli wysłuchać wierszy, z różnych tomików poezji, w których poetka porusza takie tematy jak historia ,patriotyzm, miłość i przyroda. Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Janowie za zaproszenie na tak niezwykle interesujące i pouczająca spotkanie

        • ZWEDZAMY WARSZAWĘ
          • ZWEDZAMY WARSZAWĘ

          • 10 maja uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami wyjeżdżali na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Była to inna wycieczka niż dotychczasowe, ponieważ uczestniczyli w niej nasi koledzy z Ukrainy.   Dziękujemy Panu Staroście i Starostwu Powiatowemu w Sokółce za wsparcie finansowe, dzięki któremu ta wycieczka mogła się odbyć. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w ZOO, gdzie mogliśmy z bliska zobaczyć wiele zwierząt. Największe wrażenie zrobiły jednak lwy, słonie, a także małpki, które wydawałby z siebie niesamowite odgłosy. Niezwykle ciekawym miejscem dla uczestników wycieczki był PGE Narodowy. Było wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Po posiłku udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Obejrzeliśmy Kolumnę Zygmunta, Pomnik Syrenki, mury miejskie oraz pomnik Małego Powstańca. Po zakupie pamiątek podziwialiśmy jeszcze „świat czarów” w Muzeum Iluzji. Tu często oczy płatały nam figla.

            Zmęczeni, ale pełni wrażeń o godzinie 18. 00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Białous.   Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Panowała miła atmosfera, a nasi koledzy z Ukrainy byli bardzo zadowoleni, że mogli zwiedzić naszą stolicę.

        • WAŻNE ŚWIĘTA W MAJU
          • WAŻNE ŚWIĘTA W MAJU

          • Maj to miesiąc pełen świąt i rocznic historycznych. W szkole pamiętamy o tych wydarzeniach. Już w piątek 29 maja dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – III przygotowali akademię, w której przypomnieli, jak wielkie znaczenie w dziejach naszego kraju miało uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Wierszem i piosenkami uczcili także Święto Pracy i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  Tematy świąt majowych omawiane były  także na lekcjach historii  w klasach starszych oraz na zajęciach edukacyjnych w klasach młodszych. W klasach i na korytarzach zawisły tematyczne gazetki.

          • Młodzież Zapobiega Pożarom

          • 29. 04.2022 r. w Sokółce odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej   „Młodzież Zapobiega Pożarom”,  w których wzięli udział również nasi uczniowie. W grupie uczniów klas     I - IV Maciej Ostrowski z klasy IV zajął 4 miejsce

            W grupie uczniów klas V - VIII  Gabriela Roman z  klasy VII oraz Dominik Szuflicki z klasy VIII również zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce.

             Uczestnikom gratulujemy wiedzy i zajętych lokat, oraz życzymy powodzenia w turnieju w przyszłym roku.

        • Goście ze Starostawa Powiatowego w Sokółce
          • Goście ze Starostawa Powiatowego w Sokółce

          • 13 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Starostę Sokólskiego – Pana Piotra Rećko, Wicestarostę i pracowników Starostwa. Ich wizyta miła związek z dużą ilością uczniów z Ukrainy, którzy dołączyli do naszej społeczności szkolonej. Goście ze Starostwa, którzy już wcześniej wsparli naszą szkołę przekazując książki, przybory szkolne, artykuły papiernicze, piłki przywieźli znów ogromną ilość prezentów, które pomogą nam pełniej realizować proces edukacyjny, a uczniów z Ukrainy wyposażyć w niezbędne do nauki przybory i pomoce szkolne. Dziękujemy za okazaną życzliwość i ofiarność.

        • Dzień Ziemi 2022 - zainwestujmy w naszą planetę
          • Dzień Ziemi 2022 - zainwestujmy w naszą planetę

          • Dzień Ziemi obchodzony jest w naszej szkole od kilku lat. Najważniejszym celem edukacji ekologicznej, prowadzonej w naszej szkole  jest ukształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody. W tym roku Dzień Ziemi uczniowie rozpoczęli od wysłuchania webinariów organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Po części teoretycznej uczniowie klas I – III i dzieci z oddziału przedszkolnego przyozdobione w zrobione własnoręcznie emblematy małych ekologów udały się na porządkowanie poboczy okolicznych dróg. Przy okazji mogliśmy przypomnieć sobie Zasady segregacji śmieci. Uczniowie klas IV – VIII uporządkowali ogród szkolny, a następnie musieli wybrać dowolną roślinę w ogrodzie szkolnym, naszkicować ją i wymyślić oryginalną nazwę.  Wszyscy mogliśmy też obejrzeć inscenizację o „chorobach” Ziemi i metodach jej zapobiegania w wykonaniu klasy VII. Każdy też mógł zrobić zdjęcie w ekologicznej fotobudce. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w praktyczne działania na rzecz ochrony planety. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ziemię!

        • Kwietniowe Rocznice
          • Kwietniowe Rocznice

          • Miesiąc kwiecień to miesiąc, w którym Polacy obchodzą rocznice ważnych dla naszej historii wydarzeń. 10 kwietnia minęło 12 lat od katastrofy smoleńskiej, podczas  której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński.                   14 kwietnia to data również niezwykle ważna, wtedy obchodzimy rocznicę Chrztu Polski. Wydarzenie to przyjmuje się, jako początek państwa Polskiego. 19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli, na terenie getta, walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, wybierali jednak śmierć z bronią w ręku a nie w komorze gazowej.

            Nasza szkoła pamięta o tych wydarzeniach i ich bohaterach. Uczniowie starszych klas przygotowali i przedstawili na lekcjach historii prezentacje dotyczące tych rocznic. Uczniowie klas młodszych także byli zapoznani z historią tych wydarzeń na zajęciach edukacyjnych, podczas których wykonali również własnoręcznie papierowe żółte żonkile, symbol powstania w getcie warszawskim. O kwietniowych rocznicach przypomina również gazetka tematyczna na korytarzu, oraz żółte żonkile rosnące przed naszą szkołą, zasadzone przez uczniów naszej szkoły.

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          • 31 marca, po raz pierwszy w naszej szkole, Samorząd Uczniowski zorganizował  „Dzień bez plecaka”. Nie oznaczało to, że uczniowie mieli przyjść bez podręczników i przyborów szkolnych, ale przynieść je w czymś zupełnie innym.  Akcja wzbudziła niezwykłe zainteresowanie i pobudziła uczniowską wyobraźnię. Uczniowie byli widziani z torbami podróżnymi, walizkami, koszami na bieliznę, a nawet taczką, czajnikiem i bańką na mleko.. W „Dzień bez plecaka” wszyscy mogli dać  upust swoje fantazji.