Zachęcamy do zapoznania się z broszurą „Dzieci w wirtualnej sieci" opracowaną przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii.
Wsparcie uczniów w powrocie do szkoły
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało materiały edukacyjne zawierające publikacje i poradniki wspomagające nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców. Materiały te będą pomocne w pracy z dziećmi i młodzieżą po długotrwałym okresie nauki zdalnej.
Materiały dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wsparcie-uczniow-w-powrocie-do-szkol--materialy-edukacyjne
Photon - interaktywny robot
Do naszej szkoły zawitała dziś Agencja Szkolno - Przedszkolna LUPUS z interaktywnymi robotami o wdzięcznej nazwie Photon. Przy ich pomocy dzieci z Przedszkola i klas I-III miały okazję poznać podstawy programowania. Samodzielnie projektowały ruch robotów, obserwowały ich reakcję na dźwięki, ruch i światło. Były bardzo zaangażowane i zaciekawione.
Rekrutacja do Samorządowej Szkoły Muzycznej na rok szkolny 2021/2022
Dyrektor Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sokółce, uprzejmie informuje wszystkich zainteresowanych nauką w szkole muzycznej, o możliwości składania wniosków do wzięcia udziału w rekrutacji na rok szkolny 2021/2022.
O przyjęcie do szkoły mogą ubiegać się dzieci od 7 do 16 roku życia, a nawet młodsze. Gdy w danym roku kalendarzowym dziecko kończy 6 lat, może wziąć udział w rekrutacji w przypadku, gdy korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole muzycznej, albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole, wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Wnioski należy składać
do 21 maja 2021 r.
drogą elektroniczną na adres email: rekrutacja@ssmsokolka.pl
Oryginały wniosku i zaświadczenia należy dostarczyć najpóźniej w dniu przesłuchań,
osobiście lub listownie na adres szkoły:
Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Sokółce,
ul. Mickiewicza 2a, 16-100 Sokółka
O datach badań przydatności kandydatów, które polegają na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych i predyspozycji do nauki gry na instrumentach, będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej www.ssmsokolka.pl oraz na profilu facebookowym szkoły #ssmsokolka.
UWAGA!
Jak przebiegają przesłuchania można zobaczyć na przykładzie - kliknij TUTAJ.
ZAŁĄCZNIKI do wniosku, które należy złożyć to:
1) zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w szkole muzycznej I st. od lekarza podstawowej opieki (obowiązkowe) - przykładowy formularz do uzupełnienia przez lekarza - załącznik 1, do pobrania poniżej;
2) zdjęcie kandydata do szkoły – zdjęcie, na którym widoczna jest ]twarz kandydata, należy wysłać wraz z wnioskiem, w formacie JPG. Plik powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem kandydata. (obowiązkowe);
3) w przypadku niepełnosprawności kandydata, jednego z rodziców kandydata, obojga rodziców kandydata lub rodzeństwa kandydata – orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 poz. 426);
4) samotnego wychowywania kandydata w rodzinie – prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu; oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem;
5) objęcia kandydata pieczą zastępczą – dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodniez ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821)
Złożenie oświadczenia, że kandydat jest członkiem rodziny wielodzietnej (troje i więcej dzieci), jak również złożenie dokumentów wymienionych w załącznikach nr 3, 4, 5 jest dobrowolne, jednak w przypadku określonym w § 33 ust. 2 Statutu Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sokółce, mogą być brane pod uwagę podczas rekrutacji.
Prosimy o rzetelne uzupełnienie wniosku LITERAMI DRUKOWANYMI.
Druk wniosku i wzór zaświadczenia od lekarza można pobrać poniżej.
Masz pytania? Zadzwoń pod numer (85) 711 28 17 lub napisz na adres: sekretariat@ssmsokolka.pl
Pliki do pobrania
- Wniosek kandydata o przyjecie do SSM I st. w Sokolce 2021-2022.pdf (212.48 KB)
- Zalacznik 1 - wzor zaswiadczenia od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.pdf (112.42 KB)
Jesteśmy Polką i Polakiem
Narodowe święto z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja uczczone zostało w naszej szkole uroczystym apelem przygotowanym przez najmłodszych uczniów, którzy nie mają zajęć zdalnych. Mali patrioci z flagami w rękach, wierszykami przypomnieli, jakie święta patriotyczne obchodzimy w pierwszych trzech dniach maja. W przystępny sposób wyjaśnili, czym jest konstytucja i dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 maja ma tak istotne znaczenie dla historii polskiej. Link do filmu https://youtu.be/8ishmZ6UizY
Ich starsi koledzy, którzy ciągle uczą się zdalnie, specjalnie na ten dzień przygotowali plakaty i prezentacje tematyczne. /Dostępne w padlecie/
Specjalnie przygotowane przez uczniów klas I – III na ten dzień małe flagi, ozdobiły okna klas. W ten sposób włączyliśmy się w akcję #mojaflaga.
Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach i placówkach
Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.
Więcej informacji:
2 maja wywieś flagę!
Po raz kolejny zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
Więcej informacji:
Zasady organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w latach 2021-2023
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zasady-organizowania-i-przeprowadzania-egzaminow-zewnetrznych-w-latach-2021-2023
-
Wszystkie aktualne informacje, komunikaty i wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasisty w 2021 roku znajdują się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/harmonogram-komunikaty-i-informacj
-
Aneks do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego obowiązujący w roku szkolnym 2020/2021
https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Informatory/aneks
/Aneks_2021_język%20polski_E8_standardowy.pdf
-
Aneks do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z matematyki obowiązujący w roku szkolnym 2020/2021
https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Informatory/aneks
/Aneks_2021_matematyka_E8_standardowy.pdf
-
Aneks do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego obowiązujący w roku szkolnym 2020/2021
https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Informatory/aneks/Aneks_P1_angielski.pdf
-
O egzaminie
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/
-
Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2020/2021 AKTUALIZACJA
https://www.oke.lomza.pl/images/pliki/egz_osmoklasisty 2020/20201229_E8_Informacja_2020_2021_AKTUALIZACJA.pdf
-
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2020 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2021 roku AKTUALIZACJA nr 1
-
Wszystkie informatory
-
Zasady pracy szkół i placowek od 26.04.2021 r.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zasady-pracy-szkol-i-placowek-od-26-kwietnia-br--nauka-hybrydowa-dla-najmlodszych-uczniow-z-11-wojewodztw
Możesz dbać o cały Świat, chociaż masz niewiele lat!
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie naszej szkoły także włączyli się w te obchody. Na zajęciach online dzieci oglądały prezentacje o powstaniu Ziemi i o wpływie techniki na środowisko. Wszyscy rozmawialiśmy o tym, jak chronić naszą planetę, aby można było w dalszym ciągu na niej żyć. Dzieci rozwiązywały zagadki o ekologii, uczyły się piosenek, wykonywały obrazki i plakaty. Najważniejszą pracę miały wykonać jednak po zajęciach – zrobić dobrego dla naszej planety – uporządkować podwórko, posadzić roślinę, podlać drzewka i krzewy. Wszyscy wywiązali się z tego zadania!
6
78. Rocznica powstania w getcie warszawskim.
78 lat temu, w kwietniu 1943 roku, w warszawskim getcie zostało już nie więcej niż 40 000 osób. 19 kwietnia 1943 roku zamknięci w getcie Żydzi chwycili za broń.
Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Było również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
W 78., naznaczoną pandemią rocznicę, większość wydarzeń, związanych z pamięcią o bohaterach powstania w warszawskim getcie, ma charakter wirtualny. Po raz dziewiąty, w kolejną, rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, organizowana jest akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”. Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących nadzieję, pamięć oraz szacunek bohaterom powstania w getcie warszawskim. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Akcja odbywa się również w szkołach. W tym roku, głównie w internecie. W sieci będzie można między innymi wziąć udział w wirtualnym spacerze poświęcony bojowniczkom walczącym w getcie, oraz zapoznać się z licznymi materiałami poświęconymi tym wydarzeniom.
Naszą pamięć o poległych bohaterach, walczących o dostojną śmierć to nie tylko żółte żonkile rosnące przed naszą szkołą, ale również zajęcia historii, na których omawiane były wydarzenia tamtych dni, oraz żonkile wykonane przez młodsze klasy.
Linki do materiałów dotyczących powstania.
https://www.youtube.com/watch?v=tmdSH_JfYzA - film edukacyjny
https://www.youtube.com/watch?v=455E5yv0-3w
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-04-19/78-rocznica-powstania-w-getcie-warszawskim/
Zasady funkcjonowania szkół i placówek od 19 kwietnia
Od 19 kwietnia br. do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. Dodatkowo możliwe będzie prowadzenie zajęć sportowych w określonych typach szkół. Uczniowie i słuchacze, przystępujący w najbliższej sesji egzaminacyjnej do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w zajęciach z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe). Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia.
Szkoły i placówki nadal pracują zdalnie
Do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące zasady ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek
SPOTKANIE ONLINE Z POLICJĄ KLAS IV - VIII
09.04 odbyło się spotkanie z funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Mimo, że było to spotkanie online, to poruszało bardzo ważne tematy. Uczniowie klas IV – VIII dowiedzieli się wielu ważnych informacji o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, zachowaniach ryzykownych, środkach psychoaktywnych. Spotkanie urozmaicone filmami i prezentacjami skłoniło do wielu przemyśleń i zastanowienia się nad swoim postępowaniem.
11 ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
W sobotę 10 kwietnia 2021r. przypada 11. rocznica katastrofy samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Katastrofa smoleńska była traumą dla całego społeczeństwa. W ten sobotni poranek Polska musiała zmierzyć się nie tylko z bólem po jednej z największych tragedii w jej współczesnej historii. Kraj stracił prezydenta.
Z uwagi na sytuację epidemiczną większość uroczystości związanych z rocznicą, miała charakter kameralny. Oddając hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, bez wychodzenia z domu, można skorzystać z materiałów edukacyjnych, wysłuchać audycji radiowych opowiadających historię, tych jakże różnych ludzi, pochodzących z każdego możliwego typu polskiej rodziny, z każdym możliwym życiorysem, z każdego zakątka Polski i nie tylko Polski, z każdym możliwym sposobem patrzenia na polską historię, polską politykę i Polaków.
WIELKANOC!
Zawieszenie pracy stacjonarnej przedszkoli do 11 kwietnia
Do 11 kwietnia ograniczona zostanie praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami.
Wiemy, jak zachowywać się bezpiecznie!
22 marca uczniowie klas I –III i dzieci z oddziału przedszkolnego spotkali się z funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Oczywiście było to spotkanie online. Pani policjantka opowiedziała, jak zachować bezpieczeństwo, gdy jesteśmy w domu, na świeżym powietrzu i na drodze. Chociaż było to spotkanie online, to i tak dowiedzieliśmy się wielu nowych i potrzebnych rzeczy. Dziękujemy za te spotkanie.
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!
Decyzją Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. od 22 marca do 11 kwietnia 2021 roku naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Na dotychczas obowiązujących zasadach będą odbywały się konsultacje klasy VIII i wypożyczanie książek w bibliotece szkolnej.
Barbara Burak
Narodowy Spis Powszechny 2021
Od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. będzie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis ten będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS.
Na stronie internetowej https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/ została opublikowana treść pytań, które będą zawarte w formularzu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.
Archiwum Aktualności